Príbeh Jožka: Ako som sa nechal oklamať na repase turba, neurobte rovnaké chyby

repas turba

Dnes by sme sa chceli s vami podeliť o príbeh nášho zákazníka Jožko. Jožko od nás nakúpil už niekoľko turbodúchadiel a rád by sa aj s vami podelil o jeho skúsenosti. Predtým nakupoval turbodúchadlá od viacerých firiem a preto má bohaté skúsenosti pri nákupe turbodúchadiel.
Povie vám viac o repase turba a aj nákupe originálnych turb. Jožko má urobený domácky autoservis pre seba a svojich známych z dediny, kde im opravuje autá a taktiež vymieňa turbodúchadlá. Určite z jeho skúseností plynie veľa užitočných rád, ktoré sa oplatí prečítať.

Ahojte,
volám sa Jožko a mám na východnom Slovensku svoju autodielňu, kde opravujem autá pre seba a svojich kamarátov. Už to robím skoro 9 rokov a snažím sa stále zlepšovať. Zo začiatku som začínal len s výmenami svetiel, nárazníkov a ďalších menších vecí. Postupom času som sa pustil aj do zložitejších opráv a dnes dokážem opraviť skoro čokoľvek.

Jožko povedz nám o tvojich skúsenostiach s turbodúchadlami, kde si ich nakupoval a ako si bol spokojný:
Prvé repasované turbodúchadlá som nakupoval od viacerých firiem na Slovensku. Vtedy ešte nebol tak rozbehnutý internet a turbodúchadlo nebolo až také jednoduché nájsť. Vždy som si musel zavolať, vymontovať turbo z auta a doniesť ho na repas. Zabíjal som tým veľa času. Turbo sa aj tak nerepasovalo na počkanie, čakal som niekoľko dní a následne som išiel po repasované turbo. Bol to zdĺhavý proces, ale teraz už je doba iná a všetko sa dokázalo urýchliť. Vtedy, keď kamarát potreboval repas turba tak z auta som turbo vybral a auto ostalo nepojazdné niekoľko dní. Niekedy sa stávalo, že turbo sa repasovalo aj 2 týždne lebo firma to nerobila sama, niekde to posielala alebo mala problém zohnať súčiastky. Každá firma bola iná, niektorí splnili to čo mali, niektorí si stále niečo vymýšľali. 

TIP TURBOARENA.SK:
U nás máme väčšinu turbodúchadiel skladom. Čiže nemusíte čakať dlhé dni na repas turba ani turbo vyberať z auta. My vám zrepasované turbo pošleme kuriérom na adresu a vy následne máte 14 dní aby ste nám staré pokazené turbo vrátili. Dopravu aj vyzdvihnutie starého dielu hradíme my.

Ako si bol spokojný s prácou repasu turba u týchto firiem?
Repasovať turbo som si dával asi u všetkých :D Niektoré firmy z ich už nefungujú. U 2 firiem, ktoré fungujú aj doteraz som si dával repasovať turbo, vypýtali si zálohu a nakoniec turbo ani riadne neopravili. Jedine mi ho opieskovali, ani nevymenili polámané časti vrtuľky a vrátili. Samozrejme turbo nefungovalo a ešte mi nechceli vrátiť ani zálohu alebo turbo znova opraviť. Nakoniec som turbo musel dávať zrepasovať do inej firmy a za repas turba sa nakoniec platilo 2 krát. Do toho ešte ani nepočítam moje starosti. "Opravené" turbo z prvej firmy som založil do auta, nefungovalo tak som ho znova musel vybrať a dal som to repasovať do inej firmy. Tam už zrepasovali turbo tak ako mali, ale celkovo som za repas toho turba zaplatil dokopy okolo 500€ nakoľko sa repasovalo až 2 krát. Nepočítam do toho ani svoj čas práce. Zálohu 100€ z prvej firmy som už nikdy nedostal naspäť.

TIP TURBOARENA.SK:
Zistite si o firme informácie či naozaj oni sami repasujú turbá alebo ich niekde posielajú. Najlacnejší repas nemusí byť ten najlepší nakoľko môžete zbytočne preplatiť viackrát.

Pokazilo sa ti niekedy zrepasované turbo? Ako to bolo so zárukou?
Áno stalo sa mi to viackrát, že zrepasované turbo nebolo správne zrepasované. Buď po založení nefungovalo alebo sa pokazilo po pár prejdených kilometroch. Musím sa, ale priznať, že 2x som urobil aj ja chybu pri založení turba ešte v začiatkoch. Chybu som si, ale priznal. Turbo sa môže pokaziť aj po repase, ale nestáva sa to príliš často, ak je kvalitný repas turba tak by s tým nemal byť problém. Teraz si už dávam pozor odkiaľ turbo nakupujem a či ponúkajú aj záruku na repasované turbo. Viaceré firmy neponúkajú žiadnu záruku, prípadne záruku 1 rok. Nájdu sa aj firmy ako vaša napríklad, ktorá dáva záruku 2 roky na repasované turbá. Niekde za záruku 2 roky zase treba extra zaplatiť. Nekupujem najlacnejší repas turba lebo sa to vždy vypomstí. Nakoľko aj pri repase turba tam musia ísť kvalitné diely, ktoré niečo stoja čiže ak kupujem lacné repasované turbo tak musia niekde šetriť aby dokázali na tom aj zarobiť. Zrejme hlavne na súčiastkach, ktoré tam dávajú alebo neotestujú turbo ako majú. Radšej zaplatím pár desiatok eur na viac, ale viem, že mám záruku a ak by bol nejaký problém tak to môžem reklamovať.

TIP TURBOARENA.SK:
Turbodúchadlá si sami repasujeme a máme záruku 2 roky na repasované aj originálne turbá. Za našou kvalitou si stojíme. Pri repase vymieňame aj celý stred turba, čo je najdrahšia aj najopotrebovanejšia časť turbdúchadla. Ak by bol s turbom nejaký problém, turbo sa dá na reklamačné konanie a otestuje sa na našom stroji. Všetky turbodúchadlá prechádzajú celkovým procesom nastavenia a testovanie. Po repase turba je turbo testované na továrenských nastaveniach aby sa otestoval jeho výkon a spoľahlivosť.

Nakupoval si niekedy turbo z bazošu od súkromníka alebo z Poľska?
Robil som oboje. Keď som mal na turbo dlho čakať tak som skúšal aj bazárové stránky, kde som našiel zrepasované turbá. Predávajúci bol súkromná osoba tak som mu poslal VIN číslo aj číslo turba či je teda všetko v poriadku a či ho má. Predávajúci povedal, že turbo má a pošle mi ho na dobierku. Turbo aj poslal na dobierku, ale nepasovalo. Bolo tam úplne iné číslo turba ako som mu poslal. Tak som mu volal a riešil to s ním. Potom si moje číslo už zablokoval a nevedel som to ďalej vyriešiť. Ostalo mi turbo za ktoré som zaplatil a nemal ho ako využiť.

Kamarát mi z Poľska niekedy vozil zrepasované turbá, keď tam mal cestu alebo mi to poslali kuriérom alebo niekým kto išiel na Slovensko. Zo začiatku to bola dobrá spolupráca aj dobrá cena. Všetko išlo dobre až dokedy sa postupne turba nezačali kaziť. Viaceré turbá odišli po pár mesiacoch a nechceli nič reklamovať. Bol som s nimi dohodnutý na záruke, ale už sa vykrúcali a jedine mi to opravia za rovnakú sumu ako keď som kúpil od nich zrepasované turbo. Po nejakom čase som turbá z Poľska prestal brať. Cena bola síce na začiatku dobrá, ale keď som si spočítal svoj čas, potom turbo dávať znova opravovať tak sa mi to neoplatilo vôbec a radšej som začal brať turbá zo Slovenska.

TIP TURBOARENA.SK:
Zistite si od koho turbo naozaj nakupujete. Ak je to súkromník alebo nákup z iného štátu tak môžete mať zbytočne veľa problémov. My všetky turbá repasujeme u nás. Ak vám turbo nepasuje, vymeníme vám ho za druhé a prvé nám vrátite. Na všetky turbodúchadlá máme záruku 2 roky.

Používaš aj originálne turbá?
Zo začiatku som ich nepoužíval, ale teraz dávam vždy na výber buď chcete repasované za takúto cenu alebo originálne. Originálne turbá nakupujem jedine od vás lebo máte výrazne lepšiu cenu ako konkurencia. Hlavne v autorizovaných servisoch je cena originálneho turba riadne prestrelená. Preto sa ani nečudujem, že veľa ľudí nechce o originálnom turbe ani počuť lebo si myslí, že to bude veľmi drahé. Ak má známy drahšie auto alebo skoro nové tak si radšej objedná originálne turbo a cena nemusí byť o veľa vyššia ako pri repase. Chce mať všetko originál a keď už zaplatil veľa peňazí za auto tak investuje viac peňazí aj do toho turba. Dáva to logiku. Väčšinou, ale robím repasi. Nevidím v tom nejaký rozdiel okrem ceny, ale to je na každom človeku ako sa rozhodne. Pri originálnom turbe proste človek dostane to isté turbo čo tam mal od výroby.

TIP TURBOARENA.SK:
V našej ponuke nájdete všetky originálne aj repasované turbá. Sme zástupca originálnych turbodúchadiel na Slovensku a preto dokážeme ponúknuť našim zákazníkom veľmi dobré ceny v porovnaní s inými. Samozrejme so zárukou 2 roky.

Môžu k tebe zákazníci doniesť aj svoje diely a turbá alebo všetko riešiš ty?
Zo začiatku som nechal na kamarátoch aby si všetko vybavovali sami, ale pri tých náročnejších opravách sa stávalo, že ten nový alebo repasovaný diel nebol kvalitne urobený a za chvíľu odišiel. Teraz takéto veci riešim priamo s nimi. Poviem odkiaľ beriem, akú mám nákupnú cenu a pripočítam si k tomu svoju prácu. Aj s turbami sa mi stávalo, že chalan si to dal u niekoho repasovať a ten repas bol zlý. Turbo nefungovalo tak sa to muselo znova celé vybrať a dať zrepasovať inde. Teraz buď turbo kúpim ja napriamo u vás alebo poviem zákazníkovi, že si ho môže objednať priamo cez vás. To, ale platí aj s ostatnými súčiastkami, ktoré robím. Zbytočne potom platia viac peňazí za opravu a  sú ešte na mňa naštvaný, že som to ja zle urobil. 

TIP TURBOARENA.SK:
Preto vždy všetky turbá testujeme a poctivo repasujeme aby zákazník naozaj dostal kvalitný repas turba, ktorý funguje.

Máš kamarátov, čo buď robia v servisoch alebo majú svoj vlastný. Aký majú oni na to názor?
Tak keď sa bavíme o turbách tak poviem ako to ďalší väčšinou robia. Nie každý vie správne vymeniť turbo alebo chce ušetriť tak tam nedá nový olej a podobne. Keď sa turbo pokazí tak vinu hodia na toho, kto to turbo dodal. Nekvalitný repas a tieto veci lebo keby si prizná chybu tak by tu opravu turba mal zaplatiť on. To je taká bežná prax. Ak to zákazníkovi reklamujú tak nemusí platiť a keď nie aj tak bude hovoriť to svoje vždy. Tak som automechanik, ale toto sa mi nepáči. Na začiatku som tiež párkrát urobil chybu, ale poučil som sa z toho a priznal som si to. Nie som najmúdrejší automechanik a neviem urobiť všetko a tiež môžem predsa urobiť chybu. Ale platiť to zo svojho vlastného vrecka je vždy to najhoršie :D Snažím sa byť, ale vždy čestný a spravodlivý lebo by som len oklamal svojich kamarátov, ktorí by na to mohli prísť.

TIP TURBOARENA.SK:
Ak ide turbo na reklamáciu, vždy ho celé rozoberieme a zistíme kde je daná závada. Podľa toho aj postupujeme. Ak pochybíme my, turbo na naše náklady opravíme a zašleme ho späť zákazníkovi. Aktuálne máme okolo 1% reklamácií ročne a z toho je 90% reklamácií, ktoré neboli zapríčinené našou vinou.

Ako si sa dozvedel o nás a ako si s nami spokojný?
O vás som sa dozvedel cez internet. Vyskočila mi reklama, keď som hľadal ďalšie turbo a nevedel som ho nikde inde zohnať. Človek na telefóne mi všetko vysvetlil čo ako u vás funguje a objednal som turbo u vás. So všetkým som bol spokojný tak som objednal aj ďalšie turbá. Raz sa mi zaslalo nesprávne turbo a raz som s vami riešil aj reklamáciu a všetko prebehlo v poriadku tak nakupujem už len do vás. Myslím si, že po všetkých skúsenostiach, čo som zažil tak neplánujem meniť dodávateľa. Repasované turbá sa nekazia a moji kamaráti sú spokojní. Cenovo ste asi taký priemer. Hlavne je dobrá tá záruka a komunikácia.

Ďakujeme veľmi pekne Jožkovi, že sa s nami podelil o tieto informácie. V dohľadnej dobre pripravíme možno aj ďalší rozhovor s niekým, ďalším.